اقدامات ضروری قبل از خرید تلفن همراه

در هنگام خرید به موارد زیر توجه کنید

 • به منظور خرید دستگاه لازم است ابتدا اصالت آن را بررسی کنید. برای استعلام اصالت ، شناسه 15 رقمی IMEI (بدون هرگونه خط تیره ، ممیز و ....) را که بر روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است ، به شماره 7777 پیامک کنید یا با استفاده از کد دستوری *7777# از اصالت دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
 • توجه کنید که پیامک ارسالی برای شما حتما باید با سرشماره HAMTA ارسال شده باشد. اگر پیامکی با سرشماره دیگری در جواب برای شما ارسال گردید جعلی است و به هیچ وجه قابل استناد نیست.
 • بعد از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است ، می توانید تلفن همراه مد نظر را خریداری نمایید.
 • در قدم بعدی ، دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود. برای این کار می توان از کد فعال سازی 6 رقمی که به همراه جعبه است ، استفاده نمود.
 • حتما پس از خرید دستگاه ، فاکتور رسمی ممهور به مهر فروشگاه که IMEI دستگاه برروی آن درج شده است را از فروشگاه دریافت نمایید.


نحوه مشاهده IMEI

 • تمام دستگاه هایی که دارای قابلیت با نصب سیم کارت بوده و از شبکه ارتباطات سیار استفاده می نمایند ، حداقل دارای یک شناسه بین المللی 15 رقمی منحصر به فرد به نام IMEI می باشند. این شناسه بر روی دستگاه به صورت نرم افزاری، سخت افزاری و فیزیکی نصب و درج می شود.
 • شناسه IMEI برروی جعبه دستگاه قابل رویت است و با شماره گیری کد *#06# نیز برروی صفحه نمایش تلفن همراه، نمایش داده می شود. لازم به ذکر است گوشی های دو سیم کارته، دارای دو شناسه IMEI و گوشی های چند سیم کارته دارای چند IMEI می باشند.
 • نکته اساسی اینجاست که IMEI دریافتی از طریق کد دستوری *#06# با کد درج شده روی جعبه مطابقت داشته باشد.


استعلام اصالت

 1. شماره گیری کد دستوری *7777# با یک تلفن همراه غیر از تلفن همراهی که قصد خرید آن را دارید.
 2. ارسال عدد مربوط به گزینه (( استعلام اصالت))
 3. وارد کردن شناسه 15 رقمی IMEI درج شده روی جعبه دستگاه مورد نظر ( تا این مرحله نیازی به باز کردن جعبه گوشی تلفن همراه نیست)
 4. تطابق اطلاعات ارایه شده (برند ، مدل و ...) با مشخصات گوشی
 5. باز کردن جعبه دستگاه مورد نظر، شماره گیری *#06# و تطابق IMEI مشاهده شده با IMEI درج شده روی جعبه دستگاه

هشدار: در صورت عدم تطابق اطلاعات ارایه شده با مشخصات گوشی یا عدم تطابق IMEI مشاهده شده با IMEI درج شده روی جعبه دستگاه و یا منفی بودن پاسخ استعلام ارسال شده از سامانه HAMTA ، از خرید تلفن همراه خودداری نمایید.


فعال سازی تلفن همراه

 1. شماره گیری کد دستوری #777*
 2. ارسال عدد مربوط به گزینه (( فعال سازی))
 3. وارد کردن IMEI دستگاه مورد نظر
 4. وارد کردن کد فعال سازی ( مربوط به دستگاه)
 5. تایید اطلاعات وارد شده
 6. دریافت پیام و اطمینان از موفقیت آمیز بودن فرایند

توجه :
در صورتیکه تلفن همراه قانونی باشد ولی فعال سازی نگردد، پس از اولین اتصال به شبکه های اپراتوری، پیامک هشداری مبنی بر عدم فعالسازی از طرف سامانه همتا برای دارنده تلفن همراه ارسال می گردد. لازم به ذکر است در صورت عدم فعالسازی، مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از انجام ندادن فعالسازی بر عهده فرد خریدار تلفن همراه می باشد.

انتقال مالکیت تلفن همراه

 1. شماره گیری کد دستوری #777*
 2. ارسال عدد مربوط به گزینه (( انتقال مالکیت))
 3. انتخاب شناسه تلفن همراهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید و ارسال عدد مربوط به آن
  توجه :
  در صورتیکه هیچ شناسه ای برای شما نمایش داده نشد، عدد مربوط به گزینه ((افزودن دستگاه)) را وارد و ارسال کنید و در ادامه شناسه تلفن همراهی که قصد فروش آن را دارید، وارد کنید.
 4. وارد کردن شماره تلفن همراه ( سیم کارت) فردی که قصد انتقال مالکیت به وی را دارید.
 5. تایید اطلاعات وارد شده
 6. ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک برای فرد خریدار

فرایندها و ملاحضات حین استفاده

 • در صورت گم شدن کد فعالسازی، لازم است به شرکت گارانتی کننده دستگاه مراجعه فرمایید.
 • برای رعایت نکات امنیتی، توصیه می شود از شناسه IMEI خود مراقبت کنید و این شناسه را در اختیار دیگران قرار ندهید.
 • در صورت نیاز به تعمیر دستگاه، حتما از عدم تغییر شناسه IMEI بعد از تعمیر دستگاه، اطمینان حاصل کنید.
 • از نصب اپلیکیشن های مشکوک که مشخصات اصلی گوشی شما را تغییر می دهند پرهیز کنید.
 • فرایندهای (( فعالسازی)) و (( انتقال مالکیت)) برای خرید و فروش تلفن ها همراه با برندهایی که مشمول طرح رجیستری شده اند، الزامی است.
 • افرادی که قصد خرید تلفن همراه کارکرده دارند، حتما قبل از خرید، تلفن همراه را به حالت تنظیمات کارخانه برگردانند ( گوشی را ریست کنند) و سپس با شماره گیری کد #06#* نسبت به مشاهده IMEI و استعلام اصالت آن اقدام نمایند.